معرفی بهترین اپلیکیشن‌های مدیریت زمان 2023

0
320
اپلیکیشن مدیریت زمان

بسیاری از ما در طول روز با شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی درگیر هستیم و گاها به خاطر سرو کله زدن با این فضا دچار حواس پرتی می‌شویم و تمرکز خود را برای انجام کارهای مهم از دست می‌دهیم. به همین دلیل برخی شرکت ها دست به طراحی اپلیکیشن مدیریت زمان برای مدیریت بهتر زمان و محدود کردن استفاده از گوشی موبایل یا تبلت طراحی شده‌اند. در ادامه به معرفی چند نمونه از بهترین اپلیکیشن‌های مدیریت زمان برای گوشی‌های اندروید و آیفون 2023 می‌پردازیم.

برنامه Digital Wellbeing

 اپلیکیشن مدیریت زمان

گوشی‌های هوشمند دائما همراه ما هستند و زمان زیادی را صرف چرخیدن در گوشی‌های خود می‌کنیم. اینجاست که برای بهره‌وری بیشتر از زمان خود و مدیریت آن به ابزاری کاربردی نیاز داریم. اپلیکیشن Digital Wellbeing یکی از شناخته شده ترین اپلیکیشن مدیریت زمان است. این اپلیکیشن با هدف تمرکز بر روی کار، زندگی شخصی و خانواده طراحی شده و همان‌طور که از نامش مشخص است، وظیفه تامین سلامت زندگی دیجیتال ما را برعهده دارند. این برنامه به صورت پیش فرض بر روی گوشی‌های اندرویدی نصب شده و فقط کافی است در قسمت تنظیمات نام آن را جستجو کنید. در صفحه اول میزان استفاده از اپلیکیشن‌هایتان به صورت نمودار نمایش داده می‌شود.

یکی از قابلیت‌های جذاب اپلیکیشن Digital Wellbeing داشتن دو پروفایل متفاوت است. شما می‌توانید پروفایل کاری و شخصی خود را جدا کنید. زمانی که حالت شخصی یا personal فعال باشد، همه اپلیکیشن‌های کاری شما مانند تقویم، ایمیل‌ها و اعلان‌ها مخفی می‌شود. از طرفی دیگر در حالت کاری، اپلیکیشن‌هایی مانند شبکه‌های اجتماعی و سایر برنامه‌های سرگرم‌کننده غیر فعال می‌شوند تا به طور کامل بر روی کار خود تمرکز کنید. همچنین این برنامه مجهز به حالت Bedtime mode یا حالت خواب بوده که با انتخاب یک بازه زمانی مخصوص برای آن، همه اعلان‌ها در حالت خاموش قرار می‌گیرد. همچنین در حالت Focus یا تمرکز می‌توانید به صورت موقتی برخی برنامه‌ها را غیر فعال نمایید.

برنامه iOS Screen Time

 اپلیکیشن مدیریت زمان

این برنامه مانند برنامه Digital Wellbeing عمل می‌کند، اما برای سیستم عامل iOS طراحی شده است. با استفاده از این برنامه می‌توانید از زمان صرف شده برای هر کدام از برنامه‌ها و وب‌سایت‌های داخل گوشی یا تبلت مطلع شوید. همچنین می‌توانید با محدود کردن برخی برنامه‌ها، زمان خود را مدیریت کنید. برای این کار باید ابتدا از قسمت تنظیمات گوشی، گزینه Screen Time را فعال نمایید. در صفحه اول این برنامه میزان مدت زمان استفاده از هر برنامه به صورت نمودار نمایش داده شده است.

مدت زمان کل استفاده از گوشی نیز به صورت روزانه و هفتگی نشان داده می‌شود. همچنین در قسمت پایین، لیستی از بیشترین اپلیکیشن‌های استفاده شده قرار گرفته و مدت زمان هر کدام نیز در کنارش درج شده است. اگر از چندین دستگاه هوشمند اپل مانند آیفون، آي پد یا آی مک استفاده می‌کنید، می‌توانید این برنامه پیش فرض را به حساب آی کلود خود متصل نمایید. با اتصال این برنامه به آي کلود مدت زمان استفاده از همه دستگاه‌های اپل برای شما نمایش دیده می‌شود. این برنامه همچنین اپلیکیشن‌های شما را از نظر موضوعی دسته بندی کرده تا برای مدیریت آن‌ها دسترسی آسانی داشته باشید.

اپلیکیشن Social Fever

 اپلیکیشن مدیریت زمان

در ادامه چند اپلیکیشن مدیریت زمان دیگر را به شما معرفی می‌کنیم که جزء برنامه‌های پیش فرض سیستم عامل محسوب نمی‌شوند و باید آن‌ها را از طریق گوگل استور یا اپ استور دانلود کرد. اپلیکیشن Social Fever یک برنامه کاربردی برای مدیریت زمان شما هنگام استفاده از گوشی موبایل و شبکه‌های اجتماعی است. این برنامه علاوه بر مدیریت زمان، نوشیدن آب را به شما یادآوری می‌کند یا اگر به مدت طولانی مشغول نگاه کردن به صفحه نمایش یا گوش دادن به موسیقی باشید، به شما هشدار می‌دهد. برنامه Social Fever از اعتیاد شما به گوشی موبایل جلوگیری کرده و به مدیریت کارآمدتر زمان کمک می‌کند.

در صفحه اصلی این برنامه، مدت زمان استفاده از هر اپلیکیشن نمایش داده شده است. همچنین بخشی با عنوان Quality Time داشته که می‌توانید با ورود به این بخش برای زمان کاری و شخصی خود برنامه ریزی کنید. مثلا می‌توانید بازه زمانی کاری خود را تعیین کرده و در این بازه اپلیکیشن‌های مورد نظر خود را غیر فعال کنید. با انجام این کار هر روز در همان بازه زمانی این اپلیکیشن‌ها به طور خودکار غیر فعال می‌شوند. برای استفاده از این اپلیکیشن به هیچ حساب کاربری نیاز نخواهید داشت و فقط با نصب آن می‌توانید به راحتی از برنامه استفاده کنید.

اپلیکیشن Freedom

 اپلیکیشن مدیریت زمان

اپلیکیشن Freedom با بیش از دو میلیون و پانصد هزار کاربر یکی از بهترین اپلیکیشن‌های مدیریت زمان 2023 است. این برنامه نه تنها برای گوشی‌های اندروید و iOS طراحی شده بلکه دسترسی استفاده برای ویندوز، مک و کروم نیز دارد. این برنامه به محدود کردن برنامه‌هایی که حواس شما را پرت می‌کند، کمک کرده و تمرکز و بهره‌وری شما را افزایش می‌دهد. با نصب برنامه Freedom بر روی کامپیوتر خود، می‌توانید وب‌سایت‌هایی که حواس شما را به راحتی پرت می‌کند، بلاک کنید. بر روی گوشی موبایل نیز امکان بلاک کردن انواع اپلیکیشن‌ها فراهم شده است.

حتی قابلیتی در این برنامه وجود دارد که با فعال کردن آن می‌توانید کاملا اینترنت را قطع کنید. البته شاید این قابلیت چندان کاربردی نباشد؛ زیرا با خاموش کردن وای فای نیز می‌توان این کار را انجام داد. شما می‌توانید با اضافه کردن تایم‌های آزاد خود در این برنامه، اپلیکیشن‌ها را در همان بازه زمانی آنبلاک یا فعال کنید. برای استفاده از اپلیکیشن Freedom یک دوره رایگان در نظر گرفته شده است. اما پس از اتمام این دوره باید هزینه‌ای را به صورت ماهانه پرداخت نمایید.

اپلیکیشن Space

 اپلیکیشن مدیریت زمان

برنامه Space یکی دیگر از برنامه‌های پرطرفدار در زمینه مدیریت زمان بوده که چندین میلیون کاربر فعال به آن اعتماد کرده‌اند. این برنامه به شما کمک می‌کند بر روی اهداف خود متمرکز باقی بمانید و زمان استفاده از گوشی موبایل را مدیریت کنید. اگر فکر می‌کنید میزان استفاده شما از گوشی موبایل به یک رفتار ناسالم تبدیل شده و مدام حواس شما را پرت می‌کند؛ Space به شما کمک می‌کند زندگی مجازی و آنلاین خود را متعادل کنید و با دنیای واقعی بیشتر در ارتباط باشید. این برنامه ابتدا با پرسیدن چند سوال از عادت‌ها و نحوه استفاده شما از موبایل مطلع می‌شود؛ سپس با تعیین اهداف مشخص عادت‌های بد شما را به مرور تغییر داده و سعی می‌کند میزان استفاده شما از گوشی موبایل را کاهش دهد.

این اپلیکیشن مدیریت زمان برای کاربران خود یک دوره 8 روزه در نظر گرفته که در آن به ارائه توصیه‌های آموزنده و مرتبط با زندگی مجازی می‌پردازد. با بهره‌گیری و اعمال این توصیه‌ها به مرور می‌توانید بین زندگی واقعی و مجازی خود تعادل برقرار کرده و کمتر از گوشی موبایل برای کارهای غیر ضروری استفاده کنید. شما می‌توانید برخی از اپلیکیشن‌هایی که به آن اعتیاد پیدا کردید را در برخی از ساعات روز قفل نمایید و فقط در ساعت محدودی دسترسی به آن را فعال کنید. این برنامه برای کاربران آیفون طراحی شده و فقط بر روی سیستم عامل iOS نصب می‌شود.

برنامه AppDetox

 اپلیکیشن مدیریت زمان

برنامه AppDetox یکی دیگر از برنامه‌هایی است که برای مدیریت میزان مصرف گوشی موبایل طراحی شده است. با استفاده از این برنامه می‌توانید مدت زمان استفاده از برنامه‌های مختلف را مدیریت کنید. این برنامه به شکلی طراحی شده که می‌توان برای هر برنامه قوانین مشخصی را تعیین کرد. به عنوان مثال برخی از اپلیکیشن‌های پیش فرض بر روی گوشی که قابل حذف نیز نیستند، ممکن است دائما در معرض دسترسی کودک شما قرار بگیرد. شما با استفاده از این برنامه می‌توانید یک محدودیت همیشگی بر روی این برنامه‌ها اعمال کنید، تا کودک شما هیچوقت به این برنامه دسترسی نداشته باشد.

از قابلیت‌های دیگر این اپلیکیشن مدیریت زمان این است که می‌توانید آن را برای استفاده خود و یا فرزندانتان تنظیم نمایید. به عنوان مثال اگر در هر زمانی از روز ترغیب به استفاده از اینستاگرام می‌شوید، می‌توانید بر روی آن یک محدودیت زمانی ایجاد کنید. هر بار که یکی از قوانین خود را نقض کنید، این برنامه به شما یادآوری می‌کند که دست از کار بکشید و استفاده از برنامه را متوقف کنید. در قسمتی از برنامه نیز لیست گزارشی از تخلفاتی که مرتکب شده‌اید را به شما ارائه می‌دهد. با این حال توصیه می‌کنیم اگر قصد استفاده از چنین برنامه‌هایی را دارید، به قوانین خود پایبند باشید. زیرا در صورت نقض مداوم آن‌ها یک عادت بد همیشگی در شما ایجاد می‌شود.

برنامه Off the Grid

 اپلیکیشن مدیریت زمان

برنامه Off the Grid همان‌طور که از نامش مشخص است، شما را برای مدت مشخصی در روز از رادار خارج می‌کند. یعنی ایجاد یک فضای متمرکز و خصوصی برای خودتان بدون دسترسی آشنایان و اطرافیان. در عین حال در برخی مواقع نیز دسترسی شما به گوشی را متوقف می‌کند تا بتوانید با آدم‌های اطرافتان بیشتر در تعامل باشید و به نوعی سم زدایی دیجیتالی انجام دهید. یکی از قابلیت‌های جالب برنامه Off the Grid ارسال پیام سفارشی به دوستان و افرادی است که به شما پیام می‌دهند.

زمانی که برنامه Off the Grid فعال باشد، به این معناست که شما به فضایی آرام، متمرکز و به دور از دنیای مجازی نیاز دارید. با این حال نمی‌خواهید به طور کامل قطع ارتباط را انجام دهید. در نتیجه زمانی که دوستان یا همکارانتان به شما پیغامی می‌دهند، این برنامه یک پیام از پیش تعیین شده برای آن‌ها ارسال کرده تا آن‌ها را نسبت به وضعیت شما مطلع کند. با استفاده از برنامه Off the Grid می‌توانید برخی از اپلیکیشن‌های اعتیاد آور را در ساعاتی از روز غیر فعال کنید. کار با این برنامه بسیار آسان است. شما فقط با یک گزینه سر و کار دارید و آن Off the Grid ( خارج از شبکه بودن) است. با فعال کردن این گزینه، سایر قوانینی که از قبل تعیین کرده‌اید، فعال می‌شود.

برنامه AntiSocial

 اپلیکیشن مدیریت زمان

یکی دیگر از برنامه‌های بسیار کاربردی برای مدیریت زمان در فضای مجازی، برنامه AntiSocial است. این برنامه از چند بخش مختلف تشکیل شده که قابلیت‌های متفاوتی را به شما ارائه می‌دهد. به عنوان مثال بخش Unlocks به شما می‌گوید که روزانه چند بار قفل گوشی خود را باز می‌کنید. همچنین این برنامه مدت زمان صرف شده در هر شبکه اجتماعی را در هر روز گزارش می‌دهد. در بخش Favorite Apps می‌توانید بیشترین اپلیکیشنی که در طول روز از آن استفاده می‌کنید را مشاهده نمایید.

همچنین میزان استفاده از هر برنامه را به صورت نمودار یک ماهه به شما نمایش می‌دهد تا بتوانید از عملکرد خود در هر ماه مطلع شوید. بخش Blacklist نیز به برنامه‌هایی اختصاص داده شده که می‌خواهید به هیچ عنوان از آن‌ها استفاده نکنید. نکته جالب این برنامه این است که عملکرد شما را با عملکرد سایر هم سن و سالانتان مقایسه می‌کند. مثلا اگر شما نسبت به همجنس‌ها یا هم سن و سالان خود بیشتر از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنید، این برنامه توصیه‌های مفیدی را به شما ارائه می‌دهد. مهم‌ترین مزیت این برنامه رایگان بودن آن است و هیچ تبلیغی حین استفاده از آن نمایش داده نمی‌شود.

برنامه 1Question

 اپلیکیشن مدیریت زمان

یکی از برنامه‌های جالبی که تصمیم گرفتیم به عنوان آخرین برنامه لیست بهترین اپلیکیشن مدیریت زمان  به آن بپردایم، برنامه 1Question است. این برنامه جالب و بامزه در اصل برای کودکان طراحی شده و یک ابزار بسیار مفید و کاربردی برای والدین است. با استفاده از این برنامه علاوه بر محدود کردن برخی از برنامه‌ها، کودکان مطالب مفید آموزشی را به شیوه‌ای سرگرم‌کننده یاد می‌گیرند. والدین باید بدانند که محدودیت کامل همیشه جواب نمی‌دهد. برنامه 1Question نیز برنامه‌ها را به طور کامل مسدود نمی‌کند؛ بلکه برای باز کردن آن‌ها چند سوال آموزشی از کودکان می‌پرسد. کودکان با پاسخ‌ دادن به این سوالات می‌توانند از برنامه محبوب خودشان استفاده کنند.

برنامه 1Question برای سفارشی کردن سوالات بر اساس مشخصات و نیازهای هر کودک از هوش مصنوعی استفاده می‌کند. مسیر آموزشی این برنامه بر اساس تقویت نقاط قوت و پرورش نقاط ضعف هر کودک به طور اختصاصی طراحی می‌شود. هر داده‌ای که توسط این برنامه جمع‌آوری می‌شود با هدف بهبود تجربه کاربر است. هیچگونه تبلیغاتی در این برنامه به کودکان نمایش داده نمی‌شود و اطلاعات هر شخص کاملا محفوظ است. اما متاسفانه این برنامه از زبان فارسی پشتیبانی نمی‌کند. اما به دلیل داشتن زبانی ساده و گویا برای تقویت زبان انگلیسی کودک خود می‌توانید از آن استفاده کنید.

سخن پایانی

در این مطلب به معرفی بهترین اپلیکیشن‌های مدیریت زمان 2023 برای اندروید و آیفون پرداختیم. بسیاری از ما روزانه زمان زیادی را صرف استفاده از فضای مجازی می‌کنیم. به همین دلیل از بسیاری از برنامه‌های مهم و اصلی خود عقب می‌مانیم یا نمی‌توانیم بر روی کارهای خود تمرکز کنیم. با استفاده از هر کدام از اپلیکیشن‌های معرفی شده در این مقاله، می‌توانید میزان استفاده خود از اپلیکیشن‌های محبوب را محدود کنید و استفاده از آن‌ها را به ساعات مشخصی از روز اختصاص دهید. بسیاری از این برنامه‌ها مدت استفاده از هر برنامه را به صورت روزانه و ماهانه به شما ارائه می‌دهند و با نظارت بر روی آن‌ها می‌توانید زمان خود را به شکل بهتری مدیریت کنید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید