نکات بهبود عملکرد باتری گوشی

0
111
بهبود عملکرد باتری گوشی

نکات مختلفی را باید برای بهبود عملکرد باتری گوشی در نظر گرفت. به عنوان مثال نباید باتری را با استفاده از شارژر و کابل شارژ بی‌کیفیت شارژ کرد‌. زیرا در این صورت طول عمر باتری کم خواهد شد. همچنین نباید از گوشی در حین شارژ شدن استفاده کرد، چون نه تنها به باتری صدمه می‌زند؛ بلکه سلامت کاربر را نیز به خطر می‌اندازد. برای بهبود عملکرد و افزایش طول عمر باتری گوشی راه‌کارهای مختلفی وجود دارد که در ادامه این مطلب این راه‌کارها مورد بررسی قرار خواهند گرفت.

برای بهبود عملکرد باتری گوشی به چه نکاتی باید توجه کرد؟

مهم‌ترین نکات برای بهبود عملکرد و افزایش طول‌عمر باتری گوشی شامل موارد زیر هستند:

اتصال صحیح شارژر به گوشی

برای اتصال کابل شارژ به موقعیت قرارگیری سوکت شارژر توجه کنید. متاسفانه بسیاری از افراد بدون آنکه توجهی به موقعیت قرارگیری سوکت شارژ داشته باشند فقط کابل را در دست گرفته و سعی می‌کنند آن را با فشار وارد سوکت کنند. درصورتی که سری شارژر باید با توجه به موقعیت مکانی سوکت و بدون نیاز به اعمال فشار به‌راحتی در جای خود قرار بگیرد.

بهبود عملکرد باتری گوشیخودداری از شارژ گوشی در طول شب

امروزه باتری گوشی‌های جدید اکثراً از نوع لیتیوم یونی است. این دسته از باتری‌ها به شکلی طراحی شده‌اند که بیشتر از ظرفیت خود انرژی جذب نمی‌کنند؛ اما با این حال نباید گوشی را طی ساعات طولانی در حالت شارژ رها کرد. زیرا برخی از مدل‌های باتری در برابر گرما مقاوم نیستند و شارژ طولانی مدت به باتری آسیب می‌زند.

برای شارژ مجدد گوشی نباید منتظر خالی شدن باتری ماند!

باتری گوشی‌های هوشمند جدید را باید در بازه‌های ۴۰ الی ۸۰ درصد حفظ کرد؛ بنابراین زمانی که درصد شارژ باتری به ۴۰ درصد رسید می‌توان آن را شارژ کرد.

عدم استفاده از دستگاه در حین شارژ

متاسفانه بسیاری از افراد در حین شارژ از گوشی خود استفاده می‌کنند. این‌کار باتری و دیگر قطعات گوشی را تحت فشار قرار می‌دهد و حتی ممکن است گوشی منفجر شود و سلامت کاربر به خطر بیافتد.

 شارژ گوشی با شارژر اصلی

نکته دیگر برای بهبود عملکرد باتری گوشی شارژ آن با استفاده از شارژر و کابل شارژ اصلی است. زیرا شارژر و کابل شارژهای  بی‌کیفیت و درجه ۲ به شدت سلامت باتری را تحت‌تاثیر قرار داده و منجر به داغ شدن دستگاه در حین شارژ یا حتی انفجار آن می‌شوند.

ناگفته نماند که باید از شارژهای اصل و اورجینال نیز به درستی استفاده کرد؛ زیرا استفاده نادرست، آن‌ها را در معرض خرابی قرار می‌دهد.

جلوگیری از پر شدن و خالی شدن کامل باتری

کارشناسان معتقد هستند که بهترین درصد شارژ برای گوشی‌های لیتیومی حدود ۴۰ الی ۵۰ درصد است؛ بنابراین خالی شدن بیش از ۴۰ درصد از شارژ گوشی و یا شارژ کامل باتری طول عمر آن را کم می‌کند.

بهبود عملکرد باتری گوشیعدم استفاده از سوپر شارژر

برای شارژ باتری موبایل نباید به جز موارد ضروری از سوپر شارژر یا شارژرهای سریع استفاده کرد. زیرا شارژرهای سریع عملکرد باتری را تحت تاثیر قرار داده و به آن آسیب می‌زند.

چک دمای شارژر

در مواقعی که شارژر در حین شارژ داغ شود باید فرایند شارژ را متوقف کرد. زیرا در چنین مواقعی شارژ باتری به صورت استاندارد انجام نمی‌شود و همین امر به آن آسیب وارد می‌کند.

کالیبره باتری

برای بهبود عملکرد باتری گوشی باید باتری را حداقل هر یک ماه و حداکثر هر سه ماه یک‌ بار کالیبره کرد. کالیبره کردن علاوه‌بر بهبود عملکرد باتری، سبب می‌شود سیستم‌عامل گوشی درباره‌ی وضعیت باتری اطلاعات درست‌تری ارائه دهد.

فعال سازی قابلیت اولترا شارژر

بسیاری از گوشی‌های هوشمند جدید از قابلیت شارژ اولترا پشتیبانی می‌کنند. با فعال‌سازی این قابلیت می‌توان طول‌عمر شارژ باتری را افزایش داد.

بهینه سازی تنظیمات گوشی موبایل

دیگر راه‌کار مناسب برای بهبود عملکرد باتری گوشی، بهینه‌سازی تنظیمات گوشی است. روشن بودن قابلیت‌های نظیر WiFi، موقعیت‌یابی (GPS) ، صداهای هشدار، همگام سازی‌ها، بلوتوث، فیلتر شکن و غیره مصرف شارژ باتری را بالا می‌برند؛ بنابراین جهت جلوگیری از افت کیفیت عملکرد باتری باید قابلیت‌های نام‌برده بر اساس نیاز تنظیم شوند و دائم روشن نباشند.

به عنوان مثال وای‌فای یا اینترنت‌ همراه یکی از رایج‌ترین دلایل تمام شدن سریع شارژ باتری هستند؛ بنابراین در مواقعی که از اینترنت استفاده نمی‌کنید، برای مدیریت شارژ باتری، وای‌فای و دیتا را خاموش کنید.

میزان مصرف شارژ باتری در مواقعی که قدرت سیگنال‌دهی امواج شبکه اینترنت ضعیف باشد بیشتر می‌شود. زیرا در چنین مواقعی تلفن همراه برای برقراری اتصال با مودم بیشتر تلاش می‌کند و شارژ باتری به میزان بالاتری مصرف می‌شود.

فعالسازی حالت پرواز در مناطقی که آنتن دهی ضعیف است

در مکان‌هایی که آنتن‌دهی ضعیف است شبکه گوشی برای ارائه سرویس‌دهی مناسب دائماً شبکه را جستجو می‌کند؛ بنابراین در چنین شرایطی فعالیت گوشی افزایش پیدا کرده و در نتیجه مصرف حجم باتری بیشتر می‌شود. پس در مکان‌هایی که آنتن‌دهی ضعیف است برای بهبود عملکرد باتری گوشی باید حالت هواپیما روشن شود.

تنظیم نور صفحه نمایش

در تلفن‌های همراه هوشمند، پردازش هسته مرکزی بیشترین انرژی را مصرف می‌کند. پس از آن صفحه نمایش در رتبه دوم قرار می گیرد و در مصرف حجم شارژ باتری بیشترین سهم را دارد. پس هرچه صفحه نمایش گوشی بیشتر روشن بماند میزان مصرف باتری نیز بیشتر خواهد شد. همچنین اگر نور صفحه نمایش بالا باشد، شارژ باتری با سرعت بیشتری خالی می‌شود. پس برای افزایش عمر باتری بهتر است نور صفحه نمایش آن را روی حالت اتوماتیک باشد.

همچنین باید حالت خواب (Sleep) را کمتر از یک دقیقه قرار داد تا در مواردی که از گوشی استفاده نمی‌شود صفحه نمایش به صورت خودکار سریع خاموش شود. فعال‌سازی حالت شبانه نایت مود (Night mood) در طول شب نیز علاوه‌بر بهبود عملکرد باتری گوشی، موجب می‌شود که نور نمایش‌گر کمتر چشم‌ها را تحت فشار قرار دهد.

بهبود عملکرد باتری گوشیآپدیت سیستم عامل گوشی

استفاده از سیستم عامل و برنامه‌های بروز موجب کاهش مصرف باتری می‌شود؛ بنابراین یکی دیگر از راهکارهای موثر برای بهبود عملکرد باتری گوشی آپدیت مرتب سیستم عامل گوشی و برنامه‌‌های آن است.

خاموش کردن نوتیفیکیشن اپلیکیشن‌ها

از دیگر مواردی که موجب افزایش مصرف باتری گوشی می‌شود نوتیفیکیشن‌ها هستند و برای بهبود عملکرد باتری گوشی نباید روشن بمانند. برای خاموش کردن نوتیفیکیشن‌ها یا اعلان‌های مزاحم، باید از طریق تنظیمات گوشی به قسمت نوتیفیکیشن‌ها بروید. سپس روی هر برنامه کلیک کرده و اعلان برنامه‌هایی که برای شما در اولویت نیستند را خاموش کنید. شما همچنین می‌توانید با کلیک روی گزینه مسدود کردن همه (Block All) تمام نوتیفیکیشن‌ها را به صورت یک‌جا غیرفعال کنید.

بستن برنامه‌های پس زمینه

کاربران تلفن‌های همراه از برنامه‌های مختلفی در طول روز استفاده می‌کنند؛ بسیاری از آن‌ها پس از خارج شدن از برنامه‌ها به جای آنکه آن‌ها را به طور کامل ببندند به سراغ برنامه دیگر می‌روند. به این ترتیب همه برنامه‌ها در پس زمینه روشن مانده و مصرف شارژ باتری را تا میزان قابل توجهی بالا می‌برند. در نتیجه یکی دیگر از راهکارهای موجود برای بهبود عملکرد باتری گوشی بستن برنامه پس از اتمام کار با آن است.

استفاده از تصاویر متحرک در پس زمینه نیز دلیل دیگری برای افزایش مصرف باتری است. از این رو کسانی که می‌خواهند طول عمر باتری خود را افزایش داده و عملکرد آن را بهبود ببخشند، باید از قرار دادن تصاویر متحرک در پس زمینه گوشی خودداری کنند.

مدیریت برنامه‌های گوشی

نصب برنامه‌های مختلف روی گوشی نیز از دیگر مواردی است که بر میزان مصرف باتری تاثیر می‌گذارد؛ بنابراین باید برنامه‌های بدون استفاده را حذف و از نصب برنامه‌های غیر ضروری روی گوشی خودداری کرد.

همچنین برای مدیریت بهتر و بهبود عملکرد باتری گوشی در صورت عدم دسترسی به شارژ می‌توان حالت صرفه‌جویی در انرژی (Power saving) را فعال‌سازی کرد. این قابلیت بسیاری از برنامه‌های غیرکاربردی را غیر فعال کرده و تا حدود زیادی از مصرف زیاد باتری جلوگیری می‌کند. به این ترتیب باتری گوشی برای زمان بیشتری دوام می‌آورد‌.

برای بررسی تاثیر برنامه‌های مختلف روی عملکرد باتری، می‌توان وارد قسمت باتری در تنظیمات گوشی شد و میزان مصرف انرژی همه برنامه‌ها و اپلیکیشن‌های نصب شده در گوشی را تک به تک بررسی کرد. همچنین می‌توان با انتخاب گزینه بهینه سازی باتری (Battery optimization) در بخش منوی باتری، آن دسته از برنامه‌هایی که کارایی خاصی ندارند را بهینه کرد و از این طریق میزان مصرف باتری گوشی را کاهش داد.

استفاده از اپلیکیشن گرینی فای (GREENIFY)

با روشن کردن نرم افزار GREENIFY می‌توان به‌طور خودکار از فعالیت آپ‌ها و برنامه‌ها جلوگیری کرد. همچنین این اپلیکیشن می‌تواند برنامه‌هایی که استفاده نمی‌شوند و باید به خواب بروند را شناسایی کرده و مانع از اجرای آنها در پس‌زمینه گوشی شود و نهایتا از این طریق روی عملکرد باتری تاثیر مثبت می‌گذارد.

بستن انیمیشن ها

دیگر علت مهم افزایش مصرف باتری گوشی، انیمیشن‌ها و جلوه‌های بصری نظیر لایو، تصویر پس زمینه و هوم اسکرین‌های اندروید هستند. برای خاموش کردن انیمیشن‌ها باید وارد تنظیمات گوشی شد و سپس گزینه توسعه دهنده (Developer Option) را یافته و آن را غیرفعال کرد.

خنک نگه داشتن گوشی

برای بهبود عملکرد باتری گوشی همواره باید آن را خنک نگه داشت. زیرا داغ شدن گوشی به‌صورت مستقیم روی عمر باتری‌های لیتیوم یونی و کیفیت شارژدهی آن‌ها تاثیر می‌گذارد. پس هرچه دمای گوشی بالاتر باشد به همان میزان باتری در معرض آسیب بیشتر و مصرف انرژی بالاتر قرار خواهد داشت.

کلام آخر

در این مطلب نکاتی جهت بهبود عملکرد باتری گوشی ارائه شد. توجه به همه نکات ارائه شده علاوه‌بر بهبود عملکرد باتری، طول عمر آن را نیز افزایش می‌دهد.

دقت داشته باشید در مواقعی که باتری تغییر شکل داده، ضعیف و یا خراب شده باشد استفاده از راهکارهای ذکر شده نیز نمی‌تواند تاثیر چندان قابل قبولی روی عملکرد آن بگذارد. در چنین شرایطی باتری نیاز به تعویض دارد و برای آنکه عملکرد ناکارآمد آن، سلامت دیگر قطعات گوشی را تحت تاثیر قرار ندهد، باید خیلی زود تعویض شود. خرید باتری اصل و اورجینال هم اهمیت بسیار بالایی دارد. زیرا باتری‌های بی‌کیفیت نه تنها عملکرد خوبی ندارند، بلکه خیلی زود خراب می‌شوند. جهت خرید باتری اصل و اورجینال برای مدل‌های مختلف گوشی به ایویز مراجعه کنید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید