روش استفاده از خمیر قلع

0
468
روش استفاده از خمیر قلع
روش استفاده از خمیر قلع در این مقاله توضیح داده شده است

روش استفاده از خمیر قلع در تعمیرات

یکی از پرکاربردترین روش های اتصال قطعات الکترونیک در گوشی های موبایل، لحیم کاری است. پیش از آنکه لحیم کاری انجام شود، باید سطح بورد را از ناخالصی ها و اکسیداسیون ها پاک کنند که برای این کار از خمیر قلع استفاده می شود. روش استفاده از خمیر قلع برای آماده کردن بورد و اتصال قطعات اهمیت زیادی دارد. اگر با کاربرد خمیر قلع آشنا نیستید، در این بخش همراه ما باشید تا همه چیز درباره این خمیر جادویی برای تعمیر موبایل را به شما بگوییم.

خرید عمده ابزار تعمیرات موبایل از ایویز

خمیر قلع چیست؟

خمیر قلع یکی از تجهیزات کاربردی برای تعمیر انواع موبایل و تبلت است. این خمیر که نوعی ماده شیمیایی محسوب می شود، پیش از لحیم کاری قطعات SMD کاربرد دارد. در واقع پیش از آن که تکنسین تعمیر موبایل قطعات الکترونیکی مختلف را به کمک لحیم کاری به یکدیگر متصل کند، از خمیر قلع کمک می گیرد. به همین دلیل بسیاری از افراد این خمیر را با نام «خمیر لحیم کاری» هم می شناسند.

این خمیر با قرار گرفتن در برابر حرارت و اشعه مادون قرمز ذوب می شود و می تواند پایه قطعات الکترونیکی مختلف را روی بورد گوشی وصل کند. از این خمیر می توان به جای سیم قلع استفاده کرد که کاربردی مشابه خمیر قلع دارد.

انواع خمیر قلع یا خمیر لحیم کاری

پیش از آن که به روش استفاده از خمیر قلع بپردازیم، باید با انواع این خمیر و ترکیبات موجود در آن آشنا شویم. خمیرهای قلع به طور معمول از سرب، فلاکس و پودر قلع ساخته می شوند که فلاکس موجود در این خمیرها سطح بورد را تمیز کرده و از اکسیداسیون جلوگیری می کند. در حقیقت با استفاده از خمیر قلع علاوه بر این که یک پوشش محافظ به بورد گوشی موبایل اضافه می کنید، اتصال قطعات الکترونیک را هم تقویت کرده و عبور جریان را امکان پذیر می کنید.

به طور کلی خمیرهای قلع را در دو دسته دارای سرب و بدون سرب قرار می دهند.

خمیر قلع دارای سرب با ترکیبات مختلفی در صنعت استفاده می شود که ترکیب Sn63,Pb37 اقتصادی ترین نوع آن است. این خمیر با ترکیب دارای نقره و آنتیموان هم به فروش می رسد که در کارگاه های تعمیر موبایل، کاربردی ندارند.

امروزه بسیاری از خمیرهای قلع بدون سرب هستند؛ چراکه سرب ماده ای خطرناک برای انسان تشخیص داده شده است. سیم لحیم و خمیر لحیم کاری بدون سرب با ترکیبات مختلفی طراحی می شوند. پرکاربردترین ترکیب، سه ماده مس، نقره و قلع هستند که به ترتیب 0.5 درصد، 3 درصد و 96.5 درصد در خمیرهای قلع استفاده می شود. این خمیرها نقطه ذوب بالاتری دارند و اتصالاتی که ایجاد می کنند به اندازه انواع خمیر دارای سرب، براق نیست.

چه نکاتی برای خرید هویه تعمیرات موبایل لازم است؟

روش استفاده از خمیر قلع چگونه است؟

حال که با خمیر قلع آشنا شدیم به نحوه استفاده و کاربرد خمیر قلع در لحیم کاری می رسیم. برای مونتاژ قطعات الکتریکی یا اتصال آنها به بورد با استفاده از این خمیر، باید مراحل مختلفی را دنبال کنید. ابتدا باید این خمیر را در بورد مدار چاپی استفاده کرد. نکته قابل توجه در زمان استفاده از خمیر قلع، به کار بردن آن در بخش های ضروری است. به همین دلیل بسیاری از تکنسین ها از شابلون خمیر لحیم کاری استفاده می کنند تا خمیر فقط در نواحی ضروری قرار بگیرد و قطعات، خمیر کافی برای اتصال داشته باشند.

در صورتی که خمیر بیش از اندازه استفاده شود، اتصالات ظاهر بزرگی پیدا می کنند که در گوشی های موبایل و تبلت ها می تواند به قیمت هماهنگ نشدن درب ها یا سایر قطعات تمام شود. علاوه بر این زمانی که از خمیر قلع زیاد استفاده شود، ممکن است بین اتصالات فاصله به وجود آمده و عبور جریان مختل شود.

بعد از اعمال خمیر قلع روی بورد مدار چاپی، قطعات به آن اضافه می شوند. این خمیر حالت چسبناک و کششی دارد که باعث می شود اجزای مختلف به صورت محکم در جای خود قرار بگیرند. توجه داشته باشید که در این مرحله نباید بورد به هیچ وجه ضربه بخورد. زیرا در صورت تکان شدید یا ضربه، قطعات از بین می روند. علاوه بر این بورد باید ظرف چند ساعت بعد از قرار دادن لحیم کاری شود، زیرا ممکن است خمیر قلع خراب شود.

کاربرد خمیر قلع چیست؟

همان طور که در بخش قبل اشاره کردیم، این خمیر برای تعمیرات موبایل، مونتاژ ماشین آلات با نصب سطحی و روش چاپ سبک کاربرد دارد. از آنجایی که خمیر قلع انواع مختلفی دارد و در شکل ها و برندهای مختلفی به فروش می رسد، برای این که روش استفاده از خمیر قلع به درستی جواب دهد، باید خمیر مناسب کارتان را تهیه کنید. حواستان باشد که خمیر قلع به جز تعمیرات موبایل در زمینه های دیگر هم به کار می رود؛ بنابراین پیش از خرید خمیر قلع مطمئن شوید که ترکیبات خمیر برای تعمیر گوشی های موبایل مناسب است.

نکات مهم برای استفاده و نگهداری از خمیر قلع

برای این که بتوانید از خمیر قلع بدون مشکل استفاده کنید، باید نکات مربوط به نگهداری از آن را رعایت کنید. مهم ترین نکته برای استفاده از این خمیر، به کار بردن مقدار مناسبی از آن است. اگر خمیر کم یا زیاد استفاده شود، مشکلاتی را به همراه خواهد داشت. علاوه بر این باید حرارت مناسب خمیر قلع را برای ذوب آن اعمال کنید تا اتصال قطعات بدون مشکل دنبال شود.

نکته دیگری که برای استفاده از خمیر قلع اهمیت دارد، مدت زمان مصرف آن است. معمولا نمی توان از خمیر قلع برای مدت زیادی استفاده کرد. برای نگهداری از این خمیر بهتر است آن را در دمای 0 تا 10 درجه سانتی گراد نگهداری کنید. در زمان استفاده از خمیر هم باید بگذارید دمای خمیر به دمای اتاق نزدیک شود.

 دستگاه جداکننده LCD چیست؟

خرید خمیر قلع از ایویز

کاربرد خمیر قلع در لحیم کاری قطعات الکترونیک و اتصال آنها به بورد گوشی های موبایل و تبلت ها است. این خمیر را می توانید جایگزین سیم قلع کنید؛ البته برای این کار باید روش استفاده از خمیر قلع را یاد بگیرید. شاید در اولین تجربه ها با این خمیر، کمی دردسر داشته باشید؛ اما بعد از مدتی مقدار کافی خمیر برای اتصال قطعات و دمای مورد نیاز برای حرارت آن را می شناسید.

اگر تکنسین تعمیر موبایل هستید و قصد خرید خمیر قلع را دارید، انواع خمیر قلع را در پنل فروشگاهی ایویز برای شما فراهم کرده ایم. برای مقایسه و خرید این خمیرها، کافی است در پنل فروشگاهی ایویز ثبت نام کرده و از منوی بالای سایت به بخش «قطعات و ابزار تعمیرات» و سپس قسمت «انواع خمیر» وارد شوید. انواع خمیر قلع اورجینال در اندازه ها و برندهای مختلف برای خرید شما فراهم است. ایویز در کنار شماست تا بهترین در حرفه خود باشید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید