همه چیز درباره آگاهی برند

0
115
آگاهی برند

آگاهی برند نشان‌دهندهٔ شروع علاقهٔ مصرف‌کننده به محصول یا خدمات است. تا به حال به این فکر کرده‌اید که حتی اگر از محصولات یا خدمات یک شرکت استفاده نکنید چرا آن را می‌شناسید. به یاد می‌آورید و با آن ارتباط دارید؟ این امر به دلیل آگاهی برند قوی آن شرکت است. به این معنا که مصرف‌کنندگان با برند ارتباط دارند یا از آن آگاه هستند.برای  اطلاعات بیشتر در مورد آگاهی برند تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

آگاهی برند چیست؟

آگاهی برند

آگاهی برند معیاری است برای اینکه مردم چقدر برند شما را می شناسند، از جمله اینکه چقدر از وجود برند شما آگاه هستند. آگاهی از برند مفهومی است که بر بسیاری از KPIهای مختلف، از ترافیک گرفته تا سهم اجتماعی برند، تاثیر می گذارد.

در ادامه  به جزئیات نحوه اندازه گیری آگاهی برند خواهیم پرداخت، اما در حال حاضر به آن به عنوان یکی از شاخص های سلامت برند فکر کنید.

درک مشتری از یک برند براساس یک دامنه از تجربیات در طول زمان شکل می‌گیرد. شرکت‌ها با ارائه یک پیام و تجربه ثابت در تمام نقاط تماس، برند می‌سازند. این ثبات – به معنای تکرار پیام و تجربه – برای ساختن یک برند قوی و قابل به‌یادماندن حیاتی است، زیرا این امر کلید ایجاد آگاهی از برند است.

آگاهی برند چطور عمل می کند؟

محصولات و خدماتی که سطح بالایی از آگاهی را حفظ می‌کنند، احتمالاً فروش بیشتری را تجربه خواهند کرد. مصرف‌کنندگان، زمانی که در معرض انتخاب‌های گوناگونی قرار می‌گیرند، اغلب ترجیح می‌دهند محصولاتی با نام تجاری‌شان را خریداری کنند تا به محصولات ناآشنا روی بیاورند.

صنعت نوشابه را در نظر بگیرید. بسیاری از نوشیدنی‌ها خارج از بسته‌بندی خود، به راحتی از یکدیگر قابل تمایز نیستند. اما شرکت‌های بزرگی مانند کوکاکولا و پپسی، بر روی آگاهی از برندشان حساب می‌کنند تا برندهایشان را با چیزی که مصرف‌کنندگان به آن علاقه‌مندند، مطابقت دهند. این شرکت‌ها از استراتژی‌های تبلیغاتی و بازاریابی استفاده کرده‌اند که منجر به افزایش آگاهی از برند در میان مصرف‌کنندگان شده و به طور مستقیم باعث افزایش فروش شده است.

این نرخ بالای آگاهی از نام تجاری می‌تواند به عنوان یک حفاظت اقتصادی در برابر درگیری رقبا در بازار و کسب سهم بیشتر، عمل کند.

آگاهی برند چرا مهم است؟

آگاهی برند

آگاهی از برند اساسی‌ترین پایه‌ای است که موجب ارتباط نزدیک میان کسب و کار و مشتریان می‌شود. این آگاهی نقش مهمی در شناخت و اعتماد مشتریان به برند دارد. زیرا آگاهی از برند، ارزش‌ها، دیدگاه‌ها و تعهدات برند را به مشتریان منتقل می‌کند، که به تبدیل آنها به مشتریان وفادار و برند پرستار کمک می‌کند.اما چرا این مساله مهم است؟

آگاهی برند، اعتماد مشتری را تقویت می‌کند

در دنیایی که مصرف‌کنندگان به تحقیقات و نظرات دیگران اعتماد می‌کنند، اعتماد به برند امری حیاتی است. وقتی یک فرد با یک برند ارتباط برقرار می‌کند، احتمال خریدهای مکرر بدون تردید افزایش می‌یابد و این ارتباط، شکاف بین اعتماد و وفاداری را پر می‌کند.

آگاهی برند، اعتماد به برند را ایجاد می‌کند.

زمانی که برند خود را به صورت قوی و مؤثری نمایان می‌کنید، مشتریان به راحتی می‌توانند به آن اعتماد کنند. تلاش‌هایی که برای ایجاد آگاهی از برند انجام می‌دهید، به برند شما شخصیت و شناخت پایدار می‌دهد، از بازخوردها بهره می‌برد و داستانی را بیان می‌کند. این عناصر، وسایلی هستند که ما به عنوان انسان‌ها برای ایجاد اعتماد به یکدیگر بهره می‌بریم. ارتباط انسان/برند هیچ‌گونه تفاوتی ندارد.

آگاهی برند ارزش ویژه برند را ایجاد می‌کند

ارزش ویژه برند توسط تجارب مصرف‌کننده و درک کلی از برند تعیین می‌شود. تجربیات مثبت منجر به ارزش ویژه برند مثبت می‌شوند و همین امر برای مفاهیم منفی هم رواج دارد.

تعدادی از موارد ارزشمند که از ارزش ویژه برند مثبت ناشی می‌شود، عبارتند از:

– قیمت‌های بالاتر به دلیل ارزش درک‌شده بالاتر

– قیمت سهام بالاتر

– توانایی گسترش تجارت از طریق توسعه خط محصول یا خدمات

– تأثیر اجتماعی بیشتر به دلیل ارزش نام تجاری

معیارهای اندازه‌گیری آگاهی برند

 برداشت‌ها

در بازاریابی، برداشت‌ها یک معیار است که نشان می‌دهد تعداد مصرف‌کنندگانی که یک تبلیغ را مشاهده یا چندین بار آن را مشاهده کرده‌اند.

 ترافیک یا بازدید از صفحه

محاسبه تعداد بازدید‌ها یا بازدیدکنندگانی که به صفحه‌ها یا منابع مرتبط با یک برند مراجعه می‌کنند.

ورودی جدید برند

اندازه‌گیری تعداد خریدهای مرتبط با یک برند که توسط مشتریان جدید یا فعلی در طی ۱۲ ماه انجام می‌شود.

 مطالعات ارتقای برند

اندازه‌گیری اهداف بازاریابی مانند آگاهی، قصد خرید و یادآوری تبلیغات.

 دسترسی بازاریابی

اندازه‌گیری تعداد مخاطبانی که تبلیغات یا محتوای کمپین را دیده‌اند.

این معیارها به بازاریابان کمک می‌کنند تا اثرات تبلیغات و کمپین‌های خود را مشاهده و درک کنند و میزان تأثیر آن‌ها را روی مصرف‌کنندگان بررسی نمایند.

راه های افزایش آگاهی از نام تجاری

آگاهی برند

برای افزایش آگاهی از نام تجاری، شرکت‌ها معمولاً از ابزارهای مختلفی مانند تبلیغات، رسانه‌های اجتماعی، برنامه‌های تأثیرگذار و روش‌های دیگر استفاده می‌کنند. برندها نیز در جستجوی راه‌حل‌های خلاقانه‌تر برای افزایش آگاهی از برند از طریق استریم، بازاریابی محتوا، داستان‌سرایی گسترده، تبلیغات تعاملی و تبلیغات تجربی هستند. طبق نظرسنجی انجام شده توسط Statista در سال 2022، هدف اصلی بازاریابی محتوا در سراسر جهان “ایجاد آگاهی از برند” است.در ادامه برخی از راه‌های افزایش این معیار  را شرح خواهیم داد:

استفاده از رسانه‌های اجتماعی

رسانه‌های اجتماعی فرصتی عالی برای ایجاد آگاهی از برند محسوب می‌شوند. این بسترها به شما اجازه می‌دهند تا از طریق تعامل با مخاطبان و ارائه محتوای جذاب، برند خود را به آن‌ها معرفی کنید.

مشارکت در جوامع محلی

انگیزه به مشارکت و حمایت از جوامع محلی می‌تواند به ایجاد آگاهی از برند کمک شایانی کند. این اقدامات می‌توانند باعث تشکیل تصویر مثبتی از برند شما در ذهن مخاطبان شوند و باعث افزایش اعتماد به برندتان شوند.

تبلیغات پیش از پخش

استفاده از تبلیغات پیش از پخش ویدیو‌ها که قبل از فیلم‌ها یا محتوای دیگر برای مخاطبان نمایش داده می‌شود، می‌تواند نقش به‌سزایی در افزایش شناخت برند داشته باشد.

تبلیغات جستجو و نمایش

استفاده از تبلیغات جستجویی و نمایشی به شما کمک می‌کند تا به صورت دقیق به مخاطبانی دسترسی پیدا کنید که به دنبال محصولات و خدمات مشابه با کسب و کار شما می‌گردند.

برند سازی محتوا

تولید محتوای جذاب و مرتبط با برند شما می‌تواند به شناخت بهتر برند شما کمک کند و مخاطبان را به سوی شما جذب کند.

سخن پایانی

بدون شک، آگاهی از برند امری حیاتی و بسیار ارزشمند است. آنچه که برند را از دیگران متمایز می‌کند، تصویر و اعتباری است که در ذهن مخاطبان ایجاد می‌کند. آگاهی از برند، پلی است که ارتباطی بین کسب و کار و مخاطبانش برقرار می‌کند. با بهترین استراتژی‌ها و ابزارهای بازاریابی، همواره می‌توان به ارتقاء آگاهی از برند دست یافت و ارتباطات مستدام و معناداری با مخاطبان خلق کرد. این ارتباطات، بومیانه و صادقانه باعث ایجاد اعتماد و ارزش می‌شوند. همواره به یاد داشته باشید، برند شما نقشی بزرگ در زندگی مخاطبان دارد و ایجاد یک برند قوی به معنای ایجاد یک ارزش بیشتر در جامعه است.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید