چین برای کشور اوپک سبز شدن آماده می شود

0
320
اوپک سبز

چطور صنعت خورشیدی چین برای اوپک سبز جهان تنظیم شده است؟

چین برای اوپک سبز جهان آماده است. غرب استفاده از سوخت های فسیلی را محدود نموده و برای تولید برق تنها به دو منبع انرژی باد و خورشیدی روی آورده است. میتوان گفت که باد انرژی مورد استفاده اروپاییان است، اما قطعا به زودی تغییر خواهد کرد. پس از اروپا، آمریکا نیز یکی از استفاده کنندگان این انرژی است و حالا چین نیز به جمع این گروه پیوسته است.

8 شرکت از 10 شرکت استفاده کننده از این انرژی متعلق به چین است، و در حال حاضر هیچ کدام از این شرکت ها اروپایی نیست (گروه REC که قبلا نروژ نیز در آن عضور بود، اما اکنون متعلق به ChemChina است). در حال حاضر اوهایو آمریکا در لیست اوپک سبز است. اگرچه آسیا نیز از این فناوری استفاده می کند اما زنجیره تولید آنها بسیار متفاوت است.

دیوید زایکین مشاور صنعت انرژی و بنیانگذار گروه Key Elements در لندن می گوید: “یکی از بزرگترین اشتباهاتی که غرب در سیاست های سبز برای کاهش انتشار CO2 و تلاش برای کاهش وابستگی به کشورهای تولید کننده نفت و گاز انجام داده این است که انتقال به انرژی های تجدید پذیر، غرب را در سایه لطف چین قرار داد.”

دولت بایدن می خواهد میزان استفاده از سوخت های فسیلی را کاهش دهد و رئیس جمهور در ادامه مبارزات انتخاباتی خود گفت: که هدف او نصب 500 میلیون صفحه خورشیدی در سراسر کشور است. این صفحات کجا قرار است نصب شوند؟

رقابت با این 8 غول عظیم چین حتی در مقیاس اقتصادی نیز بسیار دشوار است.

جف فری، اقتصاد دان ارشد (CPA) در واشنگتن می گوید:

“از این بدتر اینکه چین با افزایش میلیاردی سهامی که از گسترش صنعت خوردشیدی به دست می اورد قدرتمند تر خواهد بود. هدف پکن از این صنعت سلطه جهانی است.”

آنها هفته گذشته گزارشی 19 صفحه ای در مورد چین و صنعت خورشیدی منتشر کردند. در این مقاله، فری توضیح داد که تسلط چین در زنجیره های تأمین خورشید، استقلال انرژی ایالات متحده و رهبری فناوری ایالات متحده در فناوری های خورشیدی و سایر انرژی های پاک را تهدید می کند. این ممکن است شانس آنها برای کشور اوپک سبز کمتر از قبل کند.

چین آماده می شود تا اوپک سبز جهان باشد. چه کسی برای به چالش کشیدن آنها آماده است؟

فری می گوید: “شواهد و مدارک ما نشان می دهد که چین در تولید انرژی خورشیدی جایگاه قدرتمندی به دست آورده است. چین به دنبال تسلط جهانی بر این صنعت است چرا که آنها اهمیت انرژی های تجدیدپذیر را درک می کنند و در صورت دست یابی به این تسلط در انرژی خورشیدی، این امر برای آنها مزیت بزرگی در جلب حمایت و وفاداری از بسیاری از کشورهای دیگر در سراسر جهان برای اینکه کشور اوپک سبز شوند، می دهد. در بازی ژئوپلیتیک جهانی، کنترل تأمین انرژی یک سلاح و مزیت حیاتی است.در دنیای تجارت با رقابتی بیش از حد، شماره یک بودن در تولید انرژی بسیار مهم تر از شماره یک بودن در لیست بورس یا تولید کفش های ورزشی بسکتبال است.”

صفحات خورشیدی از “شیشه دریا” ساخته نشده اند. سه مورد اصلی وجود دارد که باید پیش از ساخت صفحه خورشیدی روی سقف باید از آن مطلع باشید.

به بیان ساده، پانل های خورشیدی از پلی سیلیکون ساخته می شوند که به شمش تبدیل می شوند و ویفرهایی که به سلول های خورشیدی تبدیل می شوند و سپس سیم کشی می شوند و به ماژول های خورشیدی (پانل ها) ساخته شده توسط ماشین تبدیل می شود که معمولاً ساخت چین، کشور اوپک سبز هستند.

تقریباً 80٪ از صفحه های خورشیدی نصب شده ساخت شرکت های چینی است.

 

green opek-solar panel

 

در سال 2019، پانل های خورشیدی ساخته شده در ایالات متحده با بالاترین رقم 10 ساله 19.8٪ از سهم بازار مواجه شدند، اما با توجه به گفته های فری این رشد به لطف تعرفه ها و عوارض ضد دامپینگ، خنثی کننده اعمال شده توسط شرکت های چینی توسط کمیسیون تجارت بین المللی است.

چندی پیش، شرکت های آمریکایی در یک پرونده ضد دامپینگ، تعرفه ها را افزایش داد، و موفق به شکست شرکت های چینی گردید. چین برای گذر از این وضعیت سرعت تولید را در جنوب شرقی آسیا افزایش داد. در سال 2018، دولت ترامپ تعرفه هایی را برای منابع خورشیدی از هر نقطه در جهان وضع کرد و به شرکت های مستقر در آمریکا فرصت رقابت داد. شرکتی چینی JinkoSolar، یکی از 10 بازیکن برتر، به دلیل تعرفه ها در جکسون ویل فروشگاهی راه اندازی کرد و از هدف کشور اوپک سبز شدن دور نشد.

حتی در صورتی که هر سه ماده سازنده صفحات خورشیدی در ایالات متحده وجود داشته باشد، اما این مواد از چین وارد می شوند. اگر هم وجود نداشته باشند که باز هم از سرزمین چین یا آسیا توسط شرکت های چینی وارد می شوند.

چین 64٪ از مواد پلی سیلیکون، ماده اولیه مورد استفاده برای ساخت شمش و صفحات خورشیدی را در سراسر جهان کنترل می کند.

ایالات متحده 10٪ سهم بازار را داراست. بعد از پلی سیلیکون نوبت شمش های خورشیدی و ویفرهای خورشیدی است. سهم چین از این میزان در سراسر جهان تقریباً 100٪ است.

سهم جهانی چین از تولید سلول خورشیدی 80٪ است. ایالات متحده نیز به سختی این موارد را تولید می کند. اما سهمش در بازار تک رقمی است.

بنابر گزارش CPA ایالات متحده برای تامین آینده دراز مدت زنجیره تامین انرژی خورشیدی با استفاده از ترکیبی از مشوق ها، اعتبارات مالیاتی، سیاست های خرید دولت برای تاسیسات خورشیدی در املاک دولت، و تعرفه ها به اجرای سیاست های طراحی شده روی آورد. همانطور که بایدن گفت باید به سیاست های بلند مدت روی آورد چرا که رقیب استرانژیک آنها بلند مدت فکر میکند.

تعرفه های حفاظتی بخش 201 در فوریه 2022 منقضی می شود.

هدف از دیدگاه امنیت انرژی در اوپک سبز، باید انعطاف پذیری و خود کفایی آمریکایی ها در فناوری و تولید انرژی خورشیدی باشد. اگر تنها ایالات متحده در زمینه تولید و نفت گاز خود کفا شود مایه شرم است چرا که برای استفاده از انرژی خورشیدی باید متکی به چین باشد.

پاول مچچلر، مدیر عملیات تجاری در Mission Solar Energy LLC در سان آنتونیو، می گوید این شرکت در سال 2012 به لطف توافق نامه تهیه شده از CPS Energy، به عنوان بزرگترین شرکت خدمات شهری کشور، کار خود را آغاز کرد. آنها قرارداد تولید نیروگاه 400 مگاوات خورشیدی را داشتند.
این شرکت کارخانه ای برای ساخت صفحات خورشیدی ساختند و اولین نمونه های خود را در سال 2014 به CPS Energy ارسال کردند.
اما، آنها نیز مانند دیگر شرکت ها برای تولید مواد اولیه به شرکت های خارجی تکیه داشتد.

وی می گوید: “ما در حال رقابت با شركت های چینی مستقر در خارج از چین هستیم. اما این رقابت دشوار است چرا که اینجا در ایالات متحده تنها یک کارخانه متعلق به خود داریم.”

وی در ادامه گفت” تعرفه های بخش 201 به مأموریت کمک کردند، از آنجا که هزینه واردات مواد را افزایش می یابد، تولید مواد اولیه با همان مقیاس و کیفیت حائز اهمیت می شود. این تعرفه 30 درصدی مانع بزرگی برای آنها بود. همچنین زنجیره تأمین بیشتری را به اینجا می آورد و در پایان موجب سود و موفقیت ما می شود. ” این تعرفه ها در سال 2018 با 30 درصد شروع شده و هر دوره 5 سال در یک دوره چهار ساله کاهش می یابد. این تعرفه ها با پرداخت هزینه بیشتر شرکت های خارجی برای ورود به بازار ایالات متحده، این صنعت را آغاز کرد.

به نقل از مامون رشید، مدیر CO اکسین سولار در گزارش CPA”به اشتباه فکر می کردیم که مردم به دنبال کالای ساخت امریکا هستند و این برای ما میلیون ها دلار هزینه در برداشت. در حالی که مردم قیمت کمتر را می خواستند.”

اوپکاکسین از سال 2008 شروع به کار کرد و با وجود تولیدات کم هزینه چینی و مقیاس بالای آنها ورشکست شد. در سال 2019، در پی تعرفه ها، تجارت اکسین دوباره به بازار رقابت بازگشت. برای اولین بار تولید در سال های گذشته به ظرفیت 150 مگاوات در کارخانه سان خوزه نزدیک شد. گزارش CPA بازیگران اصلی چین ( اوپک سبز ) را در زنجیره تأمین برجسته می کند.

مشاغل پلی سیلیکون، شمش و ویفر سازی تحت سلطه نیمی از دو شرکت چینی، یعنی Daqo New Energy DQ -4.4٪، GCL-Poly، Jinko Solar و Longi است.

صنایع چین بارها و بارها از سلطه یک قسمت از زنجیره تأمین برای حذف رقابت خارجی از بخشهای دیگر این زنجیره استفاده کرده اند که موجب شده آنها را به حلقه ضروری تبدیل شوند. رو راست باشیم این یک حرکت هوشمندانه شیطانی است.

گزارش CPA خواستار تعرفه های جهانی بلند مدت برای انرژی خورشیدی و وضع مقرراتی است که استفاده دولت ها از اعتبارات آمریکایی را افزایش داده و استفاده از این محصولات را به عنوان راهی برای افزایش استفاده از صنعت خورشیدی توصیه نماید.

به گفته زایکین، که در این مطالعه شرکت نکرد و فقط در این باره با من تماس گرفتیم، ایالات متحده از تولید خورشید جلوتر از اروپا است. “اگر یک صفحه خورشیدی در اروپا باشد، ساخت چین است ” وی در ادامه گفت ” آنها تامین کننده اصلی هستند ممکن است در اسپانیا پیش از این چند کارخانه وجود داشت اما هزینه های سنگین باعث شد آنها نیز به چین منتقل شود. اکنون که هزینه ها کاهش یافته آنها در تلاشند تا به روال قبل بازگردند اما سلطه چین در این صنعت مانع می شود. و این کشور هوشمندانه به سمت کشور اوپک سبز شدن پیش می رود.

وضعیت ایالات متحده در این زمینه به نسبت اروپا بسیار بهتر است. به نظر فری این پیشرفت در تعرفه ها نهفته است. وی می گوید: “چین امروز مقدار زیادی از زنجیره تأمین انرژی خورشیدی را كنترل می كند و هیچ مشكلی ما را از ایجاد سیاست هایی كه تضمین می كنند زنجیره تأمین نهایی در این كشور داریم، متوقف نمی كند.”

 

به عصر ربات خوش آمدید

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید