راهنمای خرید موس گیمینگ + ویژگی‌های ضروری

0
135
خرید موس گیمینگ

زمانی که با یک موس گیمینگ کار کنید، دیگر میلی به کار کردن با موس‌های معمولی نخواهید داشت. طراحی موس‌های گیمینگ چنان با دست شما مطابقت دارد که گویی این دست شماست که همه چیز را کنترل می‌کند. موس‌های گیمینگ مدل‌های مختلفی دارند و از نظر قیمتی نیز در دسته‌بندی‌های مختلفی قرار می‌گیرند. پیش از انتخاب یک موس گیمینگ ابتدا باید بودجه خود را در نظر بگیرید و اولویت‌های اصلی خود را در کنار بودجه مشخص نمایید. در ادامه این مطلب نکات مهمی را که پیش از خرید موس گیمینگ باید از آن مطلع شوید، شرح خواهیم داد. همچنین به معرفی بهترین موس‌های گیمینگ می‌پردازیم و ویژگی‌های هر کدام را با یکدیگر بررسی می‌کنیم.

خرید موس گیمینگ با موس معمولی چه تفاوتی دارد؟

خرید موس گیمینگ برای افرادی که استفاده طولانی مدت از کامپبوتر داشته یا علاقه‌مند به بازی هستند اهمیت بسیار بالایی دارد. این موضوع بنا به چند دلیل بسیار مهم است.
موس‌های گیمینگ حساسیت بالاتری نسبت به موس‌های معمولی دارند و این حساسیت با شاخص DPI مشخص می‌شود. هر چه DPI بالاتر باشد، امکان حرکت نشانه موس سریع‌تر و دقیق‌تر خواهد بود. حین انجام بازی‌های حرفه‌ای طبیعتا به یک موس حساس و دقیق نیاز خواهید داشت.
از طرفی موس‌های دیگر مخصوص بازی به دکمه‌های قابل برنامه‌ریزی مجهز شده‌اند و می‌توان آن‌ها را برای برخی از فعالیت‌های بازی سفارشی کرد. این عمل دسترسی آسان به قابلیت‌های بازی را فراهم می‌کند.
موس‌های گیمینگ دارای طراحی ارگونومیک هستند و حین انجام بازی به مدت طولانی باعث درد مچ و انگشت‌ها نمی‌شوند. علاوه بر این، موس‌های گیمینگ معمولا به نورپردازی RGB مجهز شده‌اند که تجربه بازی‌ را برای کاربران لذت‌بخش‌تر می‌کند. اگرچه از موس‌های معمولی هم می‌توان برای بازی استفاده کرد؛ اما موس‌های گیمینگ به طور اختصاصی از ویژگی‌های تخصصی برای گیمرها بهره‌مند شده‌اند.

راهنمای خرید موس گیمینگ؛ نکاتی که باید پیش از خرید به آن توجه کنید

اگر می‌خواهید یک انتخاب ایده‌آل برای خرید موس گیمینگ داشته باشید، باید اصلی‌ترین ویژگی‌های موس گیمینگ را در نظر بگیرید. در ادامه به مهم‌ترین این مشخصه‌ها اشاره‌ کرده‌ایم.

هدف و سبک بازی: قبل از هر چیز، هدف و سبک بازی شما نقش مهمی را در تعیین سایر ویژگی‌های موس گیمینگ ایفا می‌کند. زیرا بازی‌های مختلف نیاز به ویژگی‌های متفاوتی دارند و هر بازی با توجه به سبک خود، نیاز به عملکرد خاصی از موس‌ها دارد. به عنوان مثال در بازی‌هایی که کاراکتر شما یک تیرانداز حرفه‌ای است، به یک موس گیمینگ با دقت بسیار بالا و پاسخگویی بسیار سریع نیاز خواهید داشت. از طرفی دیگر اگر قصد بازی‌های آنلاین چند نفره را داشته باشید، موسی با قابلیت دکمه‌های قابل برنامه‌ریزی کمک مضاعفی به شما در دسترسی آسان به دستورات پیچیده خواهد کرد. بنابراین با شناسایی سبک و هدف بازی، می‌توانید یک موس ایده‌آل مطابق با نیازهای خاص خود را تهیه کنید.

DPI ( نقطه در هر اینچ): DPI میزان حساسیت موس را تعیین کرده و مشخص می‌کند که نشانگر موس با چه سرعتی بر روی صفحه نمایشگر حرکت می‌کند. هرچه میزان DPI بالاتر باشد، نشانگر سریع‌تر حرکت خواهد کرد. اکثر موس‌های گیمینگ از قابلیت تنظیم DPI برخوردار هستند. یعنی شما می‌توانید میزان حساسیت موس را با توجه به نوع بازی که انجام می‌دهید، سفارشی کنید. حتی برخی از موس‌ها دارای دکمه‌های اختصاصی DPI هستند که امکان تنظیمات در حین بازی را فراهم می‌کنند. در نتیجه DPI یکی از عوامل مهم در انتخاب یک موس گیمینگ محسوب می‌شود. توصیه می‌کنیم حتما از موس‌هایی استفاده کنید که میزان DPI آن قابل تنظیم باشد.

ارگونومی و راحتی: وقتی صحبت از موس‌های گیمینگ به میان می‌آید، ارگونومیک بودن و راحتی حرف اول را می‌زند. زیرا گیمرهای حرفه‌ای زمان بسیار زیادی را صرف بازی‌ها می‌کنند و به همین دلیل به یک موس کاملا ارگونومیک نیاز دارند. یک موس ارگونومیک کاملا مطابق با ساختار دست انسان طراحی شده و از نظر ظاهری با موس‌های معمولی تفاوت دارد. این موس‌ها معمولا دارای قسمت‌های منحنی دار هستند تا محلی برای استراحت انگشت شست داشته باشد. همچنین برخی از آن‌ها محل خاصی را برای پنجه‌ها و نوک انگشتان در نظر گرفته‌اند و دست به راحتی بر روی آن‌ها قرار می‌گیرد. از طرفی دیگر وزن این موس‌ها بسیار سبک بوده تا حرکت‌های مداوم حین بازی برای کاربر آزاردهنده نباشد.

باسیم یا بی‌سیم بودن: انتخاب بین موس‌ بی‌سیم یا بی‌سیم به ترجیحات شخصی شما بستگی دارد. موس‌های سیم دار به صورت مستقیم از طریق کابل به کامپیوتر شما متصل می‌شوند و از نظر پاسخگویی و تأخیر ورودی قابل اعتمادتر هستند. این نوع موس‌ها نیازی به باتری یا شارژ ندارند و همیشه می‌توان به طور بی‌وقفه از آن‌ها استفاده کرد. اما از طرفی دیگر موس‌های بی‌سیم آزادی عمل بیشتری را برای شما فراهم می‌سازند و شما می‌توانید از راه دور و بدون نیاز به کابل بازی را کنترل کنید. در نتیجه موس‌های بی‌سیم برای افرادی که نیاز به انعطاف‌پذیری بیشتر و محیط بازی خلوت‌‌تری را دارند، گزینه مناسب‌تری خواهد بود. بنابراین انتخاب بین موس گیمینگ بی‌سیم یا بی‌سیم کاملا به اولویت‌های شخصی شما بستگی داشته و این دو نوع موس به طور کلی مزیتی نسبت به همدیگر ندارند.

کلیدهای قابل برنامه ریزی: بسیاری از موس‌های گیمینگ به دکمه‌های قابل برنامه‌ریزی مجهز شده‌اند و می‌توانند برای انجام برخی‌ عملکردها یا ماکروهای خاص سفارشی شوند. این دکمه‌های اضافی باعث تطبیق‌پذیری و راحتی بیشتر شما حین بازی می‌شود. بسته به نوع بازی، دکمه‌های قابل برنامه ریزی دسترسی شما به مهارت‌ها یا دستورهای خاص درون بازی را آسان می‌کند. به عنوان مثال بازی‌های MMO دارای چند دکمه قابل برنامه ریزی بوده که به طور اختصاصی برای ماکروهای پیچیده این نوع بازی‌ها طراحی شده است. در نتیجه هنگام خرید موس گیمینگ، توجه به دکمه‌ها و قابلیت‌های اضافی آن نیز حائز اهمیت خواهد بود.

نوع سنسور: موس‌های گیمینگ معمولا از حسگرهای نوری یا لیزری استفاده می‌کنند. حسگرهای نوری از دیودهای ساطع کننده نور (LED) برای ردیابی حرکت و ارائه ردیابی دقیق در اکثر سطوح استفاده کرده و دقت بسیار بالایی دارند. این سنسورها قابل اعتماد هستند و در محیط‌های مختلف بازی به خوبی کار می‌کنند. از طرفی دیگر، حسگرهای لیزری از فناوری لیزر برای ردیابی حرکت و ارائه حساسیت بالاتر و حداکثر تنظیمات DPI استفاده می‌کنند. این سنسورها می‌توانند دقیق‌تر عمل کنند و روی سطوح بازتابنده یا براق عملکرد بهتری داشته باشند. در نتیجه هنگام خرید موس گیمینگ، نوع سطحی که معمولاً روی آن از موس استفاده می‌کنید و سطح حساسیتی که برای بازی‌های خود نیاز دارید را در نظر بگیرید. در بیشتر موارد، سنسورهای نوری برای اکثر گیمرها مناسب هستند، اما اگر به DPI بسیار بالا نیاز دارید یا معمولا از سطوح غیر متعارف استفاده می‌کنید، سنسور لیزری برای شما مناسب‌تر خواهد بود.

کیفیت ساخت و دوام: هنگام سرمایه گذاری روی یک موس گیمینگ، کیفیت ساخت و دوام آن را در نظر بگیرید. به دنبال موسی باشید که با مواد مرغوب ساخته شده باشد. همچنین به کیفیت دکمه‌ها، سوئیچ‌ها و چرخ اسکرول توجه کنید.

نرم افزار قابل سفارشی: برخی از موس‌های گیمینگ به همراه نرم‌افزارهای مخصوص ارائه می‌شوند. با نصب این نرم افزار امکان تنظیم DPI، سفارشی کردن دکمه‌ها و نور RGB نیز برای شما فراهم می‌شود.

قیمت: در آخر یکی دیگر از عوامل مهم در انتخاب موس گیمینگ قیمت خواهد بود. اگر بودجه محدودی برای خرید موس گیمینگ دارید، ابتدا اولویت‌های خود را لیست بندی کنید. سعی کنید از بین گزینه‌هایی که به آن اشاره کردیم، آن‌هایی را که بیشتر از همه برایتان اهمیت دارد انتخاب کرده و سایر موارد را نادیده بگیرید. این کار به شما در انتخاب بهترین موس متناسب با بودجه و نیاز شما کمک بسزایی خواهد کرد.

معرفی و خرید موس‌ گیمینگ ایده‌آل در بازار

در ادامه به معرفی بهترین موس‌های مخصوص گیمینگ می‌پردازیم و ویژگی‌های هر کدام را بررسی می‌کنیم.

موس Razer Basilisk V3

 • سنسور: Razer Focus+
 • دقت: 26000 DPI
 • تعداد دکمه قابل برنامه ریزی: 13 کلید
 • نور پردازی: RGB
 • طول عمر کلید: 70 میلیون کلید

موس Razer Basilisk V3 یکی از بهترین نمونه‌های موجود در بازار بوده که از طراحی خوش ساخت، ارگونومیک و زیبا برخوردار است. این موس مجموعا با 13 کلید قابل برنامه‌ریزی مجهز شده و دارای یک دکمه اختصاصی برای تیراندازی است. همچنین به نورپردازی بسیار زیبای RGB مجهز شده که این نورپردازی نیز از قابلیت سفارشی شدن برخوردار است. موس Razer Basilisk V3 دارای یک چرخش اسکرول دو حالته بوده که با فشار دادن یک دکمه یا بر اساس نحوه تکان دادن آن، می‌تواند از حالت لمسی به اسکرول صاف و آزاد تبدیل شود. موس Razer Basilisk V3 از نوع موس‌های گیمینگ سیم دار بوده و از اتصالی امن و پایدار را برای شما فراهم می‌سازد. البته نمونه بی‌سیم آن با عنوان Basilisk V3 Pro نیز موجود بوده که قیمت بیشتری نسبت به این نسخه دارد.

خرید موس گیمینگ

موس Corsair Katar Pro XT

 • سنسور: Pixart PMW3391
 • دقت: 18.000 DPI
 • تعداد دکمه قابل برنامه ریزی: 6 کلید
 • طراحی ارگونومیک و سبک

اگر به دنبال خرید موس گیمینگ با کیفیتی بالا و در عین حال قیمتی مقرون به صرفه هستید، موس Corsair Katar Pro XT بهترین گزینه برای شما خواهد بود. این موس وزن بسیار سبک برای بازی به مدت طولانی ایده‌آل بوده و با یک روکش زیبا محافظت می‌شود. میزان DPI این موس 18000 نقطه بر اینچ بوده که برای اکثر بازی‌های مناسب خواهد بود. به طور کلی طراحی ارگونومیک، دکمه‌های قابل تنظیم و سرعت عمل بالا موس گیمینگ Corsair Katar Pro XT را به گزینه‌ای ایده‌آل برای بازی تبدیل کرده است.

خرید موس گیمینگ

موس Razer Viper V2 Pro

 • سنسور: Focus Pro 30K Razer
 • دقت: 30.000 DPI
 • تعداد دکمه قابل برنامه ریزی: 5 کلید
 • طراحی ارگونومیک و سبک

موس Razer Viper V2 Pro یک موس‌ بی‌سیم با وزن بسیار سبک و کیفیت بالا بوده که لذت تجربه بازی‌های کامپیوتری را برای شما دو چندان خواهد کرد. خرید موس گیمینگ Razer از طراحی ارگونومیکی برخوردار بوده و برای ساعت‌های طولانی مدت بازی طراحی شده است. از طرفی دیگر این موس با حساسیت 30.000 DPI و 5 دکمه قابل برنامه‌ریزی گزینه‌ای ایده‌‌ال برای گیمینگ خواهد بود. در ورژن جدید این موس، نورپردازی RGB و گریپ‌های جانبی لاستیکی حذف شده تا به سبک‌تر شدن موس کمک بکند؛ با این حال برخی گیمرها نسخه قدیمی‌تر یعنی Viper Ultimate را  بیشتر ترجیح می‌دهند. در نتیجه این موس به دلیل وزن بسیار سبک برای بازی‌های رقابتی و سرعتی گزینه بهتری به نظر می‌رسد.

خرید موس گیمینگ

موس Logitech G502 LIGHTSPEED

 • دقت: 25.600 DPI
 • تعداد دکمه قابل برنامه ریزی: 11 کلید
 • طراحی ارگونومیک و سبک

موس Logitech G502 LIGHTSPEED یک موس حرفه‌ای مخصوص گیمینگ بوده که هم به صورت سیم دار و هم به صورت بی‌سیم قابل استفاده خواهد بود. این موس دارای حساسیت 25600 DPI بوده و به صورت ارگونومیک و در عین حال باکیفیت ساخته شده است. طراحی ارگونومیک این موس‌ کاملا متناسب با ساختار دست طراحی شده و تجربه‌ای روان و پاسخگو را ارائه می‌دهد. درون این موس از وزنه‌هایی استفاده شده که با کاهش یا افزایش آن می‌توان وزن موس را در بازی‌های مختلف تغییر داد. موس Logitech G502 LIGHTSPEED همچنین مجهز به 11 دکمه قابل برنامه‌ریزی بوده که آن را برای اجرای انواع بازی‌ها مناسب می‌سازد. همچنین از نورپردازی RGB بهره‌مند شده که می‌تواند مطابق با نوع بازی، نور پردازی خاصی را ارائه دهد.

خرید موس گیمینگ

موس Razer Naga V2 Pro

 • دقت: 20.000 DPI
 • تعداد دکمه قابل برنامه ریزی: 20 کلید
 • طراحی ارگونومیک و سبک

موس Razer Naga V2 Pro به طور اختصاصی برای گیمینگ طراحی شده و با دقت 20000 DPI و سنسور قدرتمند و دقیق عملکرد بسیار خوبی را ارائه می‌دهد. این موس به 20 کلید قابل برنامه ریزی مجهز شده که برای انواع بازی‌های MMO مناسب خواهد بود. این موس همچنین به 3 پنبل جانبی قابل تعویض مجهز شده که می‌توانید متناسب با نوع بازی خود، آن‌ها را تغییر دهید. موس Razer Naga V2 Pro همان‌طور که از نامش مشخص است برای حرفه‌ای‌ها طراحی شده و از نظر جنس بدنه و مقاومت نیز بهترین عملکرد را ارائه می‌دهد.

خرید موس گیمینگ

سخن پایانی راهنمای خرید موس گیمینگ

در این مقاله نکات مهمی را درباره خرید موس گیمینگ ارائه کردیم و در نهایت به معرفی چند نمونه از بهترین موس‌های گیمینگ پرداختیم. همان‌طور که اشاره کردیم، توجه به دقت، میزان حساسیت، طراحی ارگونومیک، با سیم بودن یا بی‌سیم بودن و کیفیت ساخت بدنه از مهم‌ترین عواملی است که باید هنگام خرید موس گیمینگ به آن توجه کنید. موس‌های گیمینگ قیمت‌های مختلفی دارند و با بودجه محدود نیز می‌توان به نمونه‌های خوب آن دسترسی داشت. با این حال برای اینکه بهترین انتخاب را داشته باشید، توصیه می‌کنیم نیازها و ترجیحات اولیه خود را اولویت بندی کرده و مطابق با همان ویژگي‌ها، موس مورد نظر خود را خریداری کنید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید